01
آوریل

اصول نگهداری فرش

به منظور حفظ سلامت فرش، نیاز است اصول نگهداری فرش رعایت شود. اگرچه رعایت این موارد ضروری و مهم به نظر نمی‌رسد، انجام تمامی آن‌ها باعث افزایش طول عمر و عدم آسیب تدریجی به فرش می‌شود. یکی از نخستین مواردی که باید پیش از خرید فرش رعایت کرد و به آن توجه بسیاری داشت، تطابق ابعاد قالی با اتاقی است که فرش در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بدین ترتیب که قالی را باید کاملاً مناسب با اندازۀ اتاق تهیه کرد. زیرا تا کردن و یا لول کردن فرش باعث ترک، ترکیدگی و آسیب تدریجی به فرش می‌شود.

سطح فرش دستباف

هیچگاه نباید فرش را بر روی زمین نمدار، گچی و یا آهکی پهن کرد و گسترانید. زیرا علاوه بر آنکه امکان تولید حشرات و بید در این نقاط وجود دارد، چنین محیط‌هایی باعث پوسیدگی و پارگی فرش می‌شود. بدین جهت بهتر است فرش بر روی موکت پهن شود. البته نیاز است که باید پس از گذشت مدت زمانی، فرش را انتقال و در معرض هوا و خورشید قرار داد تا از تخم‌گذاری و تولید حشرات جلوگیری شود.

از اتصال قالی ابریشمی به دیوار گچی باید جلوگیری کرد. زیرا استمرار مجاورت گچ و ابریشم باعث پوسیدگی تدریجی ابریشم و در نتیجه آسیب دیدن فرش می‌شود.

باید از قرار دادن دائمی اجسام سنگین مانند مبل و میز بر روی فرش خود داری کرد. بدین دلیل بهتر است فرش را پس از مدتی جا به جا کرد.

اصول نگهداری فرش- ماندگار

از تابش مستقیم نور خورشید بر روی فرش باید جلوگیری شود. زیرا نخ پرز فرش اعم از نوع طبیعی و یا مصنوعی در برابر اشعه فرابنفش خورشید تخریب و یا تغییر رنگ می‌دهد.

بهتر است فرش را با جاروی خیس، جارو نشود. زیرا باعث افزایش جذب غبار بر روی فرش می‌شود.

پشت فرش‌هایی که کاربرد تابلویی دارند و بر روی دیوار نصب می‌شوند، باید با برس نرم گردگیری شود تا از تخم گذاری و تولی بید و موریانه جلوگیری کرد.

به محض آسیب فرش، باید آن را ترمیم و در صورت لزوم به مرمت‌گران حرفه‌ای سپرد تا از افزایش آسیب به فرش جلوگیری شود.