خرید فرش- ماندگار
03
آوریل

نکاتی در خرید فرش

ظرافت فرش

فرش های ماشینی عموماً 1100-500 شانه و با تراکم‌های گوناگون وجود دارند. در مورد فرش دستباف هم رجشمارهای گوناگونی در بازار وجود دارد. خریداران فرش باید بدانند هر چه شانه و رجشمار فرش بیش‌تر باشد، ظرافت افزایش می‌یابد و در پی آن زیبایی فرش افزایش می‌یابد. اما دوام فرش رابطه عکسی با ظرافت دارد. بدین ترتیب خریدارانی که به دنبال دوام و کاربرد طولانی مدت فرش هستند، بهتر است فرش‌هایی با ظرافت پایین‌تر استفاده کنند. علت بروز این امر آن است که هر چه فرش ظریف‌تر شود، باید از نخ‌های لطیف‌تر و نازک‌تر استفاده شود.

ابعاد فرش

برای خرید فرش باید به ابعاد فرش توجه داشت. باید توجه داشت که بهتر است ابعاد فرش در دو نیمه بالا و پایینی فرش به طور کامل برابر باشد. زیرا وجود اختلاف ابعاد در دو طرف قالی، نوعی آسیب به شمار می‎‌آید. با تا کردن فرش بر روی دیگر و اندازه‌گیری آن به وسیله سانتی‌متر و متر، می‌توان به داشتن این اختلاف و یا عدم آن پی برد. نیاز به توضیح است که علاوه بر ابعاد، طرح و رنگ باید مورد توجه قرار گیرد و از نداشتن نقص هر یک در تمامی فرش اطمینان حاصل کرد.

مشاهده فرش در نور طبیعی

فرش بايد از زواياي مختلف و در نور طبيعي مورد مطالعه قرار داد. رنگ فرش در جهت خواب آن تيره‌تر از رنگ آن در جهت عكس خواب فرش به نظر مي‌رسد. بدین دلیل باید رنگ فرش از جهات مختلفی مشاهده شود و تا بتوان انتخاب درستی در خرید فرش داشت.

پرزهاي فرش

در خرید فرش، پرزهای آن باید به طور کامل بررسی شود. پرز فرش بايد نرم، با دوام، درخشان و انعطاف پذير باشد.

خرید فرش- ماندگار

پشت فرش

یکی از مهم‌ترین عاملی که باید در خرید به آن توجه داشت، پشت فرش است. پشت این کالا عموماً نحوه بافت و کیفیت آن را به صورت مشخص‌تری نشان می‌دهد. با بررسی پشت فرش می‌توان به تراکم فرش، تعداد گره‌ها و یا داشتن آسیبی پی برد. همچنین با بررسی پشت فرش می‌توان به داشتن آسیب‌هایی همانند پوسیدگی و یا رفو شدگی پی برد.

هماهنگي با دكوراسيون منزل

تطابق فرش و دکوراسیون منازل از اصولی است که باید به آن توجه بسیاری شود. زیرا تطابق آن در پاکیزگی محیط و نمود هر چه بیش‌تر فرش اثر شگرفی دارد.