14
آوریل

رنگ‌بندی فرش در دکوراسیون داخلی (قسمت اول)

یکی از عواملی که در خرید فرش به آن توجه بسیاری می‌شود، رنگ‌بندی فرش و هماهنگ کردن آن با محیطی است که این کالا در آن قرار می‌گیرد. رنگ بندی فرش، مقوله‌ای حائز اهمیت است و از آنجایی که همیشه قسمت زیرین و یا کف محیط اهمیت بسیاری دارد، به دیوار پنجم شهرت یافته و تأثیر بسیاری بر دکوراسیون داخلی دارد. حضور رنگ‌های متنوع در یک فرش، از ویژگی‌های منحصر به فرد این کالا است که افزون بر زیبایی باعث انتقال احساساتی نظیر صمیمیت، گرما و یا سرما می‌شود. انتخاب و چیدمان رنگ در فضا را بر پایه هماهنگی رنگ‌ها و یا تضاد رنگ‌ها انجام می‌شود. کاربرد فرشی که از هماهنگی رنگ با سایر اجزای اتاق برخوردار است، محیطی آرام همراه با استراحت بینایی و آرامش روانی به ارمغان می‌آورد. در مقابل تضاد رنگی، باعث گردش بیش‌تر چشم در محیط می‌شود.

انتخاب رنگ

رنگ از اهمیتی ویژه‌ برخوردار است و به عنوان بنیادی‌ترین و اساسی‌ترین عنصر بصری در طراحی داخلی قلمداد می‌شود. از این‌رو انتخاب رنگ در طراحی داخلی از جایگاه والایی برخوردار است، به گونه‌ای که بر تأثر آفرینی روحی، ساختمان فیزیولوژی، عملکرد، سبک و آهنگ فضا تأثیر مستقیمی دارد. رنگ‌های متنوع فرش، قادر است جَو فضا را از محیطی گرم به سرد و بالعکس بدل سازد. از این‌رو هنگام انتخاب فرش باید مواردی نظیر مفاهیم، ترکیب‌بندی رنگ و سپس نوع کاربری و جَو فضا را مَد نظر قرار داد.

  • رنگ‌های گرم

کاربرد این گروه رنگی در فرش سبب ایجاد محیطی گرم، صمیمی و آراسته می‌شود، و در ترکیب با رنگ گرم دیوارها و اشیاء موجود، قادر خواهند بود فضایی مناسب جهت مکان‌‌های پر جنب و جوش و دارای انرژی بالا ارائه دهند. کاربرد فرشی با رنگ گرم در ترکیب با دیوار و یا اسبابی به رنگ سرد، محیطی آرامش بخش و رسمی به همراه سکوت فراهم می‌کند که سبب خیزش گرما از کف و ایجاد صمیمیت در فضا می‌شود. چنین چیدمانی به راحتی در فضاهایی نظیر کتابخانه‌ها و یا دفاتر اداری قابل استفاده است.

رنگ‌بندی فرش- قالی ماندگار

قرمز

این رنگ گرم بیانگر شور و شوق، هیجان و اراده است و کاربردش حتی به میزان کم، چشمگیر و قابل توجه تجلی می‌یابد. کاربرد رنگ قرمز و یا لاکی در فرش سبب ایجاد جلوه‌ای ویژه در کف، احساس گرما و انرژی در محیط می‌شود. فرش‌هایی با رنگ زمینه قرمز به سبب ایجاد احساس گرما در فضاهای رسمی و پر رفت و آمد قابل کاربرد می‌باشند. در صورتی که فرش افزون بر رنگ قرمز از ترکیب رنگی قهوه‌ای، سفید و زرد برخوردار باشد باعث کاهش جلوه و افزایش حرارت رنگ قرمز می‌شود.

زرد

از دیگر رنگ‌های گرم که بر معانی همچون رها شدن از مشکلات، آزارها و مسئولیت‌ها اشاره دارد. این رنگ از درخشندگی بالایی برخوردار است و در فرش بالاخص نقش مایه‌های آن کاربرد بسیاری دارد. از این‌رو کاربرد فرش و یا گلیمی به رنگ قالب زرد در کف اتاق سبب درخشندگی و در نتیجه توجه بیش از حد به این سطح می‌شود. همچنین علاوه بر موارد مذکور کاربرد چنین فرشی به دلیل درخشندگی بالا در ایجاد فضایی دل‌باز، پر نشاط و به اصطلاح با روح کمک شایانی خواهد کرد. برای خنثی سازی و تیره‌تر جلوه دادن چنین فرش و یا گلیمی از رنگ‌های زرشکی، قهوه‌ای و شکلاتی در مبلمان و یا سایر اسباب موجود در فضا می‌توان استفاده کرد. همچنین جهت تقویت درخشندگی و افزایش انرژی این رنگ از چیدمان مبتنی بر هماهنگی رنگ‌ می‌توان سود جست، چنین ترکیب‌بندی در فضاهایی نظیر اتاق خردسالان و … نیز قابل کاربرد است.

رنگ‌بندی فرش- قالی ماندگار