05
جولای

مرتب کردن ریشه فرش

یکی از مشکلات فرش، پس از شستشو چروکیدگی و جمع‌شدگی ریشه فرش است. بدین دلیل برخی از کارگاه‌های قالیشویی اقدام به مرتب کردن ریشه فرش پس از شستشو می‌کنند. مرتب کردن ریشه فرش کاری زمان بر، وقت گیر و بسیار مشکل است. اما تنها راه برای مرتب کردن ریشه فرش تنها اطو زدن این کالا باعث رفع این مشکل می‌شود که نحوه انجام آن در این ویدئو نشان داده شده است:
ریشه فرش یکی از قسمت هایی است که در معرض دید قرار دارد و تأثیر ویژه‌ای در زیبایی ظاهری این کالا دارد و جلوه خاصی به این کالا می‌بخشد. هرچند ریشه‌های فرش به علت نازکی و ظریف بودن، بیشتری در معرض آسیب و پارگی هستند، اما قرار گرفتن فرش در سطح زمین باعث کثیفی و پوسیدگی آنها شود.
نیاز به توضیح است، در صورتی که تردد بر روی ریشه‌های فرش بسیار باشد، امکان آسیب این ناحیه فرش افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از این آسیب بهتر است ریشه فرش را با پارچه پنبه‌ای پوشانده و سپس لفاف‌دوزی بر روی این قسمت انجام گیرد. همچنین نیاز به توضیح است در صورت کثیف و تیره شدن این ناحیه، نباید از مواد سفید کننده برای شست‌وشوی ریشه فرش استفاده کرد. زیرا باعث پوسیدگی زود هنگام یشه فرش خواهد شد.