07
اکتبر

فرش اصفهان

یکی از ملاک‌های خرید فرش دستباف، محل بافت و تولید آن فرش می‌باشد. از آنجایی که ایران کشوری وسیع و دارای شهرهای متعدد است. هر شهر سبک و بافتی منحصر به فردی به خود اختصاص داده است. وجود تنوع در طرح، رنگ و نوع بافت باعث شده تا بسیاری از مشتریان فرش مناطق ویژه‌ای را پسندیده و علاقه‌ای به فرش منطقه خاصی نداشته باشند. یکی از این مناطق که به نوعی از مراکز تولید فرش دستباف ایران به شمار می‌آید، اصفهان است. این شهر با پیشینه‌ای چند صد ساله در تولید قالی یکی از قطب‌های فعال در این صنعت به شمار می‌آید که به نوعی صاحب سبک و مکتب برای خود می‌باشد.

اصفهان از سنتی‌ترین تولیدکنندگان فرش ایرانی است.

این منطقه در طراحی قالی جزء سنتی‌ترین مناطق به شمار می‌آید که به طرح‌های اصیل فرش ایران پرداخته و بدون دخل و تصرف در طراحی فرش‌ها را تولید می‌کنند. طرح غالب فرش اصفهان لچک و ترنج است که با گردش اسلیمی، بندی، کلفرنگ، درختی و شکارگاه تولید می‌شود. اما افزون بر این طرح در اصفهان فرش‌هایی با طرح‌های لچک و ترنج، افشان، کومه ای، شکارگاه، برگ مویی، ابنیه اسلامی که با ترکیبی از انواع ختایی، پرندگان، حیوانات اسلیمی تولید می‌شود.

از ویژگی‌های برجسته طرح فرش اصفهان استفاده از اسلیمی‌های منظم و گردان است که مشتقات فراوان و زیبایی با توجه به مهارت و هنر نقاش در اطراف آن ایجاد می‌شود. از انواع اسلیمی‌ها می‌توان به اسلیمی ماری و اسلیمی دهان اژدری اشاره کرد. رنگ‌های کاربردی فرش منطقه عنابی، لاکی، سرمه، انواع آبی، سبز، کرم، سرمه ای، لاکی روناسی و تربتی (خاکی) است.

طرح غالب فرش اصفهان لچک و ترنج است.

در عموم فرش‌های این منطقه از چله ابریشم آبکوب استفاده می‌شود. بدین معنی که ابریشم با فشار و شدت زیادی در آب کوبیده می‌شود تا در نهایت چله بسیار محکم و مقاوم شود. علاوه بر این نوع، چله¬های فرش این منطقه از ابریشم و پنبه می‌باشد. در فرش این منطقه پرز فرش از نخ‌های ظریف همانند پشم مرینوس، کرک و ابریشم استفاده می‌شود و گل ابریشم از ویژگی‌های بارز فرش این منطقه است.

در حال حاضر فرش‌‌های این منطقه دو پود و لول بافت است. قالی‌های قدیم منطقه به خصوص در عصر صفوی نیم لول بوده و در برخی سه پوده است. از شاخصه‌های فرش اصفهان استفاده از پودهای خام و رنگی در دو سر فرش و گلیم بافی به صورت ملیله است. همچنین سبک بافت فارسی است که از مشخصه‌های آن گلیمه کرباس بافت، شیرازه سرخود، و سر ریشه‌های اول فرش بسته است. نیاز به توضیح است که فرش‌های این منطقه با تراکم 50 تا 70 و در مواردی تا 90 رج بافته می‌شود. ابعاد فرش ذرع و نیم، دو ذرع، شش و نه متری است که ابعاد بالاتر از شش متری خیلی کم مشاهده می شود. پرز کوتاه و پشم و ابریشم از ویژگی ها است ملاک خرید و فروش در این شهر چند صدتایی است.