12
دسامبر

تکمیل فرش دستباف

فرش دستباف پس از پایین آمدن از دار قالی تحت مجموعه عملیات قرار می گیرد تا خواص آن بهبود یافته و در نظر خریدار جلوه بیشتری داشته باشد. این مجموعه عملیات تکمیل فرش دستباف نامیده می شود. برخی از محققان فرش دستبافت ایران نیز که عبارت تکمیل را به کار گرفته اند در تمجید چنین بیان می دارند “آنچه تکمیل نامیده می شود در واقع عملیات جنبی از صنعت فرش است که شاغلین آن افرادی زحمت کش هستند این گروه فرش ها را جلا می دهند ،صاف می کنند ،ترمیم می کنند و زنده می نمایند.

از طرف دیگر برخی از کارشناسان و متخصصان خبره فرش دستباف با دیدگاه وسیع‌تری به تولید و تکمیل فرش نگریسته و معتقد هستند که استفاده از مواد شمیایی و روشهایی مکانیکی در صورتی که سبب آسیب رساندن به جان و ساختار آن نشود می تواند جهت اعتلای کیفیت فرش استفاده گردد. آنچه که درکتب مختلف از عملیات فرش دستباف تشریح شده است عبارتند از:پرداخت، غبارگیری،کز دادن دارکشی، شستشوی قالی ،آفتاب دادن، قلم زنی می باشد.

تکمیل فرش، شامل مجموعه‌های اولی است.

چندین قالیشوی در اطراف تهران راه اندازی گردید و برخی از قالیشوها که درلندن زوریخ و هامبورک کشورهای دیگر مشغول به کار بودند به ایران بازگشتند و تجارب خود را در راه اندازی این صنعت در ایران به کار بردند. با شروع جنگ تحمیلی و تحریم ایران تهیه مواد شیمیایی بر کیفیت و عملکرد شور و تکمیل تاثیر منفی گذاشت. با رونق بازار فرش در سالهای 1373-74 خیلی از تولید کنندگان فرش خود اقدام به راه اندازی کارخانه قالیشوی گرفتند تا از هزینه های خود بکاهند . امروزه همه قالیشو ها از یک روش خاص استفاده می کنند.

عمده ترین مرحله از فرش دستبافت شور رفتن آن است.عموما تصور می شود که منظور از شور رفتن تنها شستشو ،آبکشی ، آبگیری و خشک کردن انها می باشد. منظور از این عملیاتی است که مهمترین تاثیر را در تکمیل فرش دستبافت بازی کرده و سبب نمود بیشتر نقش ،طرح و رنگ آن می شود. این عملیات به نوع سفارش تاجر یا صادر کننده و همچنین جنس و نوع فرش بستگی دارد.