08
ژانویه

لکه برداری فرش

گاه بر روی قالی لکه‌هایی ایجاد می‌شود، این لکه‌ها می‌توانند به علل گوناگون پدید آمده باشند. از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت.

لکه‌های که در اثر تماس مواد خارجی از قبیل انواع رنگ‌ها، خوراکی‌ها، مواد روغنی، مواد شیمیایی و … با سطح قالی ایجاد می‌شود. لکه‌های حاصل از شستشوی قالی از قبیل در هم رفتکی رنگ‌ها و رنگ دادن پرزهای خامه قالی ایجاد می‌شود. به منظور رفع و پوشاندن این عیوب از عملیاتی به نام لکه‌برداری استفاده می‌کنند.

روش کار در این نوع عملیات نیز به طور معمول به صورت تجربی به‌دست آمده و ممکن است هر یک از استادکاران این فن از روش مخصوص خود برای از بین بردن لکه‌ای خاص استفاده کنند. در این بخش سعی شده مواردی که عمومیت بیش‌تری دارد، ذکر شود. ابزار مورد استفاده در عملیات لکه‎‌برداری عموماً شامل قلم مو برای مالیدن رنگ و مواد رنگ‌بر، مواد شیمیایی اکسید کننده و احیاء کننده، مواد متفاوت و متنوع جهت رنگ‌بری و گاهی از مواد رنگی نیز استفاده می‌شود.

یکی از خدمات قالیشویی قالی ماندگار، لکه برداری به کمک متخصصان این عرصه است

بررسی عوامل آسیب‌رسان به قالی دستباف از جمله مباحثی است که در طی سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کارشناسان و علاقه‌مندان فرش دستباف قرار گرفته است و به تدریج به عنوان یکی از مباحث تخصصی و در کنار عناوین مرمت و نگهداری فرش، از جایگاه خاصی برخوردار شده است. پس از بررسی و شناخت عیوب قالی به شرح حرفه رنگ‌کاری و بررسی دلایل استفاده از این روش در قالی پرداخته شد.

تقریباً در مرمت قالی، تمامی عیوب به صورت متعارف و استاندارد رفع می‌شوند. اما هنر رنگ‌کاری به صورت نامتعارف و غیراصولی بر روی قالی‌ها اجرا می‌شود. رنگ‌کاران در این مرحله از کار به واسطه ابزار رنگی مانند ماژیک، قلم مو و جوهر درصدد پوشاندن عیوب رنگی می‌شوند که متأسفانه این عملیات نه تنها ثبات ندارد. بلکه باعث پخش شدگی همان رنگ‌ها در دیگر نقاط قالی می‌شود.