04
فوریه

شستشوی فرش ترکی

در سال‌های اخیر فرش‌های ماشینی به سبب ارزانی و تنوع در طرح، نقش و حتی قیمت مورد توجه بسیاری از افراد نه تنها ایران بلکه جهان قرار گرفته است. یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن فرش ماشینی، هزینه‎‌های خرید ارزان آن است که باعث می‌شود به عنوان کالایی جایگزین فرش دستباف، گلیم و گبه توسط افراد با وضعیت معشیتی متفاوت خریداری شده و مورد استفاده قرار گیرد.

این عامل مزیدی بر علت شده تا بر توسعه و تنوع فرش ماشینی افزوده شده و هر فرد اقدام به تغییراتی در این زمینه کند. یکی از فرش‌های ماشینی‌هایی که امروزه مشتریان بسیاری در بازار ایران دارد، فرش‌های ماشینی ترکی است. این قبیل از فرش‌ها دارای طرح‌های جذابی بوده که در مواردی به فرش‌های دستباف ایرانی مشابهت دارد. بدین دلیل می‌توان اذعان داشت یکی از دلایل استقبال از فرش‌های ترکی، کاربرد طرح فرش دستباف ایرانی است. از دیگر دلایل استقبال از فرش‌های ترکی، ارزان قیمت بودن آن‌ها، تنوع طرح‌ها و تراکم بالای این فرش‌های ماشینی می‌باشند.

شستشوی فرش ترکی، یکی از خدمات قالیشویی قالی ماندگار است

فرش‌های ترکی، همانند تمامی فرش‌ها و کفپوش‌ها پس از مدتی از مصرف و کاربرد آلوده شده و جلوه ظاهری‌اش را از دست می‌دهد. بدین دلیل نیاز به شستشو دارد. بهترین راه شستشوی این فرش‌ها آن است که این فرش‌ها به متخصص‌تری کارگاه قالیشویی تهران و ایران، یعنی قالیشویی قالی ماندگار واگذار شود. برای شستشوی فرش‌های ترکی بهتر است این فرش‌ها ابتدا بر روی محلی شیبدار پهن شود. سپس فرش با آب ولرم (که نه داغ و نه سرد است) مورد شستشو قرار گیرد.

برای شستشو، نیاز است ابتدا فرش به طور کامل خیس شود، سپس ماده شوینده در مقداری آب حل شده و بر روی فرش ریخته شود. نیاز به توضیح است که بهتر است مواد شوینده هرگز به طور مستقیم بر روی فرش ریخته نشود، زیرا باعث پوسیدگی و رنگ‌دویدگی فرش می‌شود.

بهتر است شوینده فرش نه حالت قلیایی (همانند پودرهای دستی و لباسشویی) و نه حالت اسیدی (همانند برخی از صابون‌های صنعتی) داشته باشد. شستشوی این فرش‌ها باید به آرامی انجام شود. زیرا که امکان خروج گره از میان فرش و در نتجه آسیب آن وجود دارد. در پایان از گرم خانه سر بسته و نه نور مستقیم خورشید برای خشک شدن فرش باید استفاده کرد.