04
فوریه

شستشوی فرش دستباف

فرش دستباف ایرانی از صنایع دستی این کشور و سرزمین است که در اقلام صادراتی غیر نفتی به شمار آمده و نقش حائز اهمیتی را در صادرات و اقتصاد ایران ایفا می‌کند. به طور کلی فرش دستباف ایرانی بنابر نفاست به چهار سبک متفاوت تقسیم می‌شوند.

1- فرش‌های عشایری: دارای دایره رنگی محدود و متضاد، ابعاد کوچک پارچه، نقوش هندسی و تمام پشم بوده است. این گروه معمولاً با استفاده از دار عمودی بافته می‌شود. 2- فرش‌های روستایی: این گروه از فرش‌ها معمولاً با رجشمار 30-18 گره بافته می‌شود. نقوش و رنگ‌بندی این قالی‌ها میان فرش‌های عشایری و شهری قرار دارد. رنگ‌بندی این قالی‌ها بین 10-8 رنگ بوده و با ترکیبی از پشم و پنبه بافته می‌شود. قالی‌های روستایی عموماً 12-3 متری می‌باشد.

3- فرش‌های شهری: رجشمار این فرش‌ها 60-25 گره است. این گروه با کاربرد زیر انداز و تابلو با ابعادی متفاوت تولید می‌شود. از پشم، پنبه و ابریشم در قالی‌های شهری بافت استفاده می‌شود.

4- فرش‌های درباری: این قالی‌ها بسیار ظریف بوده و رجشمار بالای 50 گره دارد. این گروه سفارشی، با نقوش گردان، رنگ‌بندی همنشین، بزرگ پارچه و با استفاده از ابریشم، گلابتون، پنبه، پشم و جواهرات بافته می‌شود.

برای شستشو و افزایش جذابیت ظاهری فرش دستباف

قالی خود را به قالی ماندگار بسپارید

فرش دستباف به دلیل آن که عموماً در کف و بر روی سطح زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شدت مستعد آلودگی بوده و در نتیجه جذب الودگی‌ها باعث می‌شود تا ظاهر فرش کدر شده و تیره شود. در نتیجه باید پس از مدتی مورد شستشو قرار گیرد تا ظاهر آن به حالت اولیه بازگشته و ظاهر آن مجدداً نوین شده و جلایی ویژه یابد.

برای این کار باید فرش دستباف را به قالیشویی سپرد تا آن را به بهترین نحو مورد شستشو قرار داده و آن را به حالت اولیه بازگرداند. یکی از بهترین و برترین مجموعه‌های قالیشویی در سطح تهران، مجموعه قالیشویی قالی ماندگار است که با برخورداری بیش از بیست شعبه در سطح این استان قادر می‌باشد که به ارائه خدمات گوناگون به صاحبان فرش دستباف می‌باشد. این مجموعه با استفاده از نوین‌ترین تجهیزات و با کیفیت‌ترین مواد شوینده و همچنین متخصص‌ترین کادر اجرایی آماده خدماتی همانند طلاشور، براق شور، سفید شور، اعلا شور و … می‌باشد.