04
فوریه

شستشوی فرش فانتزی

فرش دستباف دستباف و یا ماشینی به طرق و شیوه‌های مختلفی قابل شستشو است. هر یک از شیوه‌های شستشو منجر به بروز ظاهری متفاوت بر روی فرش می‌شود که هر یک مشتریان و طالبان متفاوتی بوده و متقاضیان ویژه‌ای دارد. از جمله این شیوه‌های شستشو که تمامی کفپوش‌ها همانند فرش ماشینی، فرش دستباف و گبه را شامل می‌شود شستشوی فرش بلژیکی، ترکی و فانتزی است.

شیوه شستشوی فانتزی یکی از روش‌های شستشوی فرش و انواع کفپوش نساجی است که باعث بروز جلوه‌ای ویژه بر روی فرش می‌شود. در این شیوه شستشوی فرش، کفپوش‌ها جلوه‌ای براق یافته که مورد پسند بسیاری از خانه‌داران و تجار می‌باشد. شستشوی فانتزی فرش به طرق و شیوه‌های مختلفی انجام می‌گیرد که به دو صورت خانگی و یا صنعتی (در کارگاه‌های قالیشویی) انجام می‌شود.

در هر دو صورت برای انجام شستشوی فرش به شیوه فانتزی، نخست باید خاک گیری فرش انجام شود. برای خاک گیری فرش به صورت سنتی با استفاده از جاروهای برقی و یا به کمک مکنده‌های صنعتی انجام شود. هدف از انجام این خاک گیری آن است که خاک و گرد و غبار موجود در میان پرزهای قالی زدوده شده و شستشوی فرش عملکرد و کیفیت بهتری داشته باشد.

مجموعه قالیشویی قالی ماندگار، شستشوی فانتزی فرش را با برترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می‌دهد

پس از خاک گیری فرش با ترکیب آب و جوش شیرین مورد شستشو قرار می‌گیرد. پس از شستشوی فرش با ترکیب آب و جوش شیرین، بار دیگر فرش با ترکیبی از آب و جوش شیرین مورد شستشو قرار می‌گیرد. البته نیاز به توضیح است که برخی در این مرحله اجازه می‌دهند تا فرش پس از شستشوی با ترکیب آب و جوش شیرین به طور کامل خشک شود.

پس از خشک شدن کامل فرش، این کالا را بار دیگر با سرکه شستشو داده و یا آن را بر روی فرش اسپری می‌کنند. پس از اتمام این مرحله، به جهت خشک شدن، فرش در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرد تا رطوبت موجود از میان رفته و فرش به طور کامل خشک شود. پس از خشک شدن فرش‌ها زیر نور خورشید، فرش با برس نرمی باید شانه شود تا گل‌ها و نقوش بر جای خود قرار گرفته و ظاهری جذاب یابد.