06
مارس

اصلاح ریشه

فرش یکی از اقلامی است که امروزه در منازل تمام افراد با کاربرد مسکونی، تجاری و حتی اداری قابل مشاهده است. حال آن که ممکن است این تخته فرش از نوع دستباف (پشمی، ابریشمی و ترکیبی از این دو)، ماشینی، گلیم و گبه باشد.

علیرغم تنوع بالا در میان کفپوش‌ها، تمامی آن‌ها در برخی موارد دارای صفات مشترکی می‌باشند که از این جمله می‌توان به ریشه فرش اشاره داشت. ریشه فرش بخشی از تار فرش است که پس از جداسازی فرش از دار قالیبافی (در فرش‌های دستباف، گبه و گلیم) و یا دستگاه بافندگی (فرش ماشینی)، به جهت حفاظت فرش باقی می‌ماند. ریشه فرش اگرچه بخش ناثوابی به نظر می‌رسد، اما وجود آن تضمین کننده سلامت فرش در مقابل پوسیدگی، پارگی و بسیاری از خرابی‌ها می‌باشد.

یکی از خدمات مجموعه قالی ماندگار، اصلاح ریشه فرش به شیوه‌های مختلف است

بدین جهت نیاز است تا ریشه فرش مراقبت شود.. مراقبت از فرش خود باعث افزایش طول عمر فرش شده و از کاهش ارزش مادی و معنوی فرش جلوگیری می‌کند. بدین جهت می‌توان از شیوه‌های متفاوتی برای حفاظت از ریشه فرش استفاده کرد که یکی از این شیوه‌ها بکارگیری محفافظ است. محافظ ریشه فرش با ساختاری توری شکل، از بروز هر گونه آسیب بر روی فرش جلوگیری کرده و مانع از تخریب آن‌ها می‌شود. اما در هر صورت ممکن است ریشه فرش به دلایل متعددی دچار آسیب شده و معیوب شود. در نتیجه این امر نیاز است ریشه فرش مرمت و اصلاح شود.

دلیل اصلاح فرش آن است تا از تخریب ریشه موجود در بدنه فرش و در نتیجه گسستن فرش جلوگیری شود. در این صورت رفوگر ابتدا بررسی می‌کند که ریشه فرش از نظر طولی تا چه میزان آسیب دیده و آیا این آسیب به بدنه فرش راه یافته است و یا خیر. در صورتی که آسیب به بدنه راه یافته بود، تار فرش قسمتی بالاتر از آسیب بریده شده و گره‌ها به آرامی جدا می‌شود. سپس نخی، از جنس تار فرش انتخاب و به بدنه فرش دوخته می‌شود و از طریق تکنیک تونه کشی، مجددا به داخل فرش دستباف متصل می‌شود. سپس بر روی نخ تازه بافت انجام می‌گیرد. این یکی از شیوه‌های اساسی اصلاح ریشه است که توسط متخصصان مجموعه رفو ماندگار انجام می‌شود.