06
مارس

رفع پوسیدگی

فرش، به خصوص گروهی که در تولید آن‌ها از الیاف طبیعی همانند پشم، پنبه و ابریشم استفاده می‌شود، به  شدت در برابر عوامل خارجی آسیب‌پذیر می‌باشند. این گروه عمدتاً شامل انواع فرش دستباف، گلیم و گبه می‌باشد.

یکی از عوامل آسیب‌رسال به دستبافته‌های مذکور رطوبت و آب است که در نهایت منجر به پوشیدگی تار، پود و پرز شده و در نهایت باعث گسستگی فرش می‌شود. پوسیدگی فرش عموماً در اثر نگهداری نادرست و در شرایط بد ایجاد شده و بنابر وسعت و شدت پوسیدگی نیاز به انجام مرمت و ترمیم قالی دارد. در جهت افزایش طول عمر فرش دستباف و جلوگیری از پوسیدگی فرش باید به مواردی توجه داشت.

فرش به دلایل گوناگونی دچار پوسیدگی می‌شود که نوعی آسیب است.

نخست آن که سطحی که بر روی آن فرش قرار می‌گیرد باید عاری از هر گونه رطوبت و نَم باشد. زیرا که این عامل باعث می‌شود فرش به سرعت بپوسد. همچنین نیاز است به صورت دوره‌ای پشت فرش را در معرض جریان باد قرار داده، که در اصطلاح هوادهی فرش نامیده می‌شود، تا از پوسیدگی و تعریق احتمالی زیر فرش جلوگیری شود. همچنین بهتر است فرش به صورت دوره‌ای با جاروبرقی، جارو شود.

دلیل این امر آن است که گرد و خاک موجود در فرش از میان پرزها خارج شده و از ایجاد پوسیدگی و آلودگی جلوگیری می‌کند. همچنین نباید گلدان را به صورت مستقیم و بدون ظرف زیرین بر روی فرش قرار داد. زیرا آب‌دهی گلدان خود باعث پوسیدگی فرش دستباف می‌شود. اما در صورت عدم توجه به موارد مذکور فرش دستباف به سرعت دچار پوسیدگی می‌شود. پوسیدگی که بنابر وسعت و شدت آن نیاز به ترمیم و مرمت دارد.

رفع پوسیدگی فرش یکی از خدمات قالی ماندگار است

برای رفع پوسیدگی باید از راه‌ها و شیوه‌های گوناگونی استفاده کرد که عمده‌ترین آن‌ها تار دادن مجدد، تعویض پودهای پوسیده و بافت مجدد در نقاط معیوب می‌باشد. یکی از خدمات مجموعه رفوگری قالی ماندگار ترمیم و رفع پوسیدگی فرش دستباف و ماشینی با بالاترین کیفیت و در عین حال نازل‌ترین هزینه انجام می‌شود. وجود رضایت مشتریان، بیش‌ترین سرمایه مجموعه رفوگری و قالیشویی قالی ماندگار است.