06
مارس

شستشوی فرش ابریشم

فرش‌های عمدتاً دستباف بنا بر موادی که در تولید آن‌‌ها استفاده می‌شود، به انواع و اقسام گوناگونی قابل تقسیم است که عمده‌ترین آن‌ها عبارت از فرش‌های پشمی، فرش‌های ابریشمی و در مواردی ترکیبی از این دو می‌باشد. به عنوان مثال در برخی از فرش‌ها از پنبه برای تار و پود و در مواردی دیگر از کرک و یا موهر در تولید فرش دستباف استفاده می‌شود.

اما افزون بر مورد مذکور برخی از مناطق همانند قم، فرش‌هایی تمام ابریشم تولید می‌کنند که در تار، پود و پرز آن‌ها تنها نخ ابریشمی استفاده می‌شود. اما افزون بر این مورد، فرش، بنا بر میزان کاربرد ابریشم به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می‌شود که اصلی‌ترین آن‌ها چله و گل ابریشم، کف ابریشم و گل ابریشم می‌باشد. ابریشم بنا بر نوع و ضخامت الیاف دارای حساسیت‌های ویژه‌ای می‌باشند و از ضرورت‌های ویژه‌ای برخوردار می‌باشند.

شستشوی فرش ابریشم، کاری تخصصی است. زیرا هر گونه سهل‌انگاری باعث آسیب قابل توجهی می‌شود.

یکی از حساسیت‌های فرش‌های ابریشمی مستعد بودن این فرش‌ها به جذب آلودگی و لکه می‌باشد. جلای ابریشم در فرش‌هایی از این قبیل باعث می‌شود تا کثافاط و لکه‌ها بیش از فرش‌های دیگر (همانند فرش‌های پشمی) قابل مشاهده باشد. بدین دلیل فرش‌های ابریشمی نیز پس از مدتی باید مورد شستشو قرار گیرد. اما از آنجایی که فرش‌های ابریشمی عمدتاً فرش‌های گران‌بها، ارزشمند و حساسی می‌باشند، شستشوی آن باید توسط کادری مجرب و اساتیدی متخصص انجام گیرد.

زیرا که کاربرد مواد اسیدی و قلیایی در شستشوی فرش منجر به تجزیه ابریشم و از بین رفتن جلای این لیف می‌شود. به عنوان مثال اگر ابریشم در هوایی آلوده قرار گیرد دی اکسید گوگرد را جذب و تبدیل به اسید سولفورو می‌کند. بدین ترتیب دی اکسید کربن احیاء و به تری اکسید کربن تبدیل می شود و در پی جذب رطوبت به اسید سولفوریک تبدیل شده و موجب پوسیدگی ابریشم می‎شود.

بدین دلیل باید نهایت دقت را در شستشوی فرش ابریشمی به خرج داد. بنابراین باید در شستشوی فرش ابریشمی نهایت دقت و صحت به خرج داده شود. مجموعه قالیشویی قالی ماندگار، برترین قالیشویی، تجربه دیرینه‌ای در شستشوی فرش ابریشم دارد.