06
مارس

فرش ابریشم

فرش دستباف بنابر مواد اولیه کاربردی به انواع و اقسام گوناگونی دارد. رایج‌ترین و اصلی‌ترین مواد کاربردی در بافت و تولید فرش دستبافت ایرانی پشم، پنبه و ابریشم است. اما ابریشم در تولید فرش دستباف جایگاه قابل توجهی دارد و بدین دلیل است.

امروزه فرش ابریشم با تنوع بالایی تولید می‌شود.

برخی از مناطق به تولید و بافت فرش‌های تمام ابریشم به خود می‌بالد. در هنر صنعت فرش دستباف از ابریشم برای پرز و تار فرش­های ریز بافت استفاده می­شود و به واسطه نرمی، شفافیت، ظرافت و استحکام فوق­العاده­ای که دارد یکی از مهم­ترین و گران‌بها­ترین الیاف شناخته می­شود. بدیهی است ابریشم­های سطح پیله از مرغوبیت بهتری نسبت به قسمت­های زیرین آن برخوردار است؛ از ابریشم­های سطحی برای چله و میانه برای گل ابریشم و از قسمت انتهایی که همان کجین یا ته تشتی نامیده می­شود، برای فرش­های درشت بافت استفاده می­کردند. اما افزون بر این مورد فرش دستباف بنابر میزان مصرفی که در آن از ابریشم استفاده می‌شود. میزان مصرف ابریشم و نوع آن در فرش­های بافته شده به نام­های زیر گفته می­شود:

فرش‌های تمام ابریشم

برخی از تولیدکنندگان برای تولید فرش دستباف، از ابریشم به عنوان تار، پود و پرز فرش استفاده می‌شود. در چنین صورتی به هیچ عنوان از پشم و پنبه استفاده نمی‌شود و تنها نخ ابریشمی در ضخامت‌های متفاوت به عنوان ماده اصلی بکار می‌رود. در این صورت فرش‌هایی با رجشمار 80 به بالا (تراکم 80 گره در شش و نیم سانتی متر) تولید می‌شود.

فرش‌های چله ابریشم

عموماً از تار و چله فرش دارای جنس‌های گوناگونی است که از این جمله ابریشم، پنبه، پشم و حتی پلی استر می‌باشد. در مواردی برخی از تولید کنندگان از نخ ابریشمی با ضخامت‌ها مختلف به عنوان نخ چله استفاده می‌کنند، به چنین فرش‌هایی فرش چله ابریشم گویند.

فرش چله و گل ابریشم

فرشی که در تولید آن از نخ ابریشمی در چله و گل‌های ظاهری قالی استفاده شود، چنین فرشی را فرش چله و گل ابریشم گویند.

فرش کف ابریشم

فرشی که در کف قالی (نه نقوش) از نخ ابریشمی استفاده شود، فرش کف ابریشم گویند.