18
مه

طبقه‌بندی خواص فیزیکی فرش

طبقه‌بندی خواص فیزیکی فرش براساس معیارهای گوناگونی انتخاب می‌شود. خواص ضروری و ذاتی هر فرش را میتوان از دو جنبه خواص ظاهر هنری و خواص عملکردی بررسی و مطالعه نمود. خواص ظاهر هنری فرش­های دستباف به صورت ظرفیت ارائه یک سیمای ظاهری زیبا و جذاب هنری با ابعاد درونی و بیرونی تعریف می­گردد.

طبقه‌بندی خواص فیزیکی فرش به عوامل متعدی بستگی دارد

بطورکلی عوامل زیبایی­شناختی فرش را می­توان به دو دسته باطنی و ظاهری تقسیم نمود. عوامل باطنی منسوب به حالات روحی، معنوی و دریافت­های درونی هنرمند بوده و در بطن هنر نهفته می­دانند مانند مشخصاتی نظیر نیت و صدق هنری هنرمند، شهود، تخیل و الهام، و حتی باورهای مذهبی و دینی که در روح فرش دستباف پنهان می­باشد.

هر فرش باید بنابر خواص فیزیکی تحت شستشو قرار گیرد

مجموعه عوامل ظاهری نیز خود به دو دسته تقسیم می­شوند: درونی و بیرونی. آن قسمت از زیبایی­های فرش که در نگاه دقیق­تر و دوم کارشناسان و متخصصان فرش و بافندگان دیده می­شود را عوامل ظاهری درونی گویند. مهم­ترین زیبایی­های بیرونی فرش عبارتند از : طرح و نقش، و رنگ و رنگبندی آن. خارج از ابعاد روانی زیبایی ظاهر فرش، ارتفاع پرز و جهت و زاویه خاب پرزها، و در معماری امروز تطبیق با دکوراسیون داخلی منازل و گاهاً عملکرد تزئیناتی و همگامی با نورپردازی فضای منازل امروزی، ویژگی­های سطحی فرش و تناسب ابعاد نیز بصورت ذهنی در این ارزیابی موثر می­باشند.

جهت شستشوی فرش خود با توجه به مواد اولیه آن با قالیشویی قالی ماندگار تماس بگیرید

خواص عملکردی در اصل همان خواص مورد انتظار از فرش در هنگام استفاده یا راه رفتن بر روی آن می­باشد که تأمین حالت مطلوب این خواص در چرخه طراحی اولیه و سپس فرایند تولید فرش، کیفیت نهایی و رضایت مندی مصرف­کنندگانش را فراهم خواهد نمود. خواص عملکردی فرش بعنوان یک منسوج با کاربرد پوشش کف براساس خواص و مشخصات مواد اولیه مصرفی بطور­ مخصوص نخ­های پرز از نظر جنس الیاف، نمره نخ تک لا و چندلا و تاب نخ تک­لا و چندلا، مشخصات ساختمانی فرش از جمله تراکم و ارتفاع پرز، نوع گره و سیستم بافت آن تعیین می­گردد.