18
مه

کلرشویی فرش

کلرشویی فرش یکی از رایج‌ترین عملیات‌هایی است که با بالاترین کیفیت توسط مجموعه قالی ماندگار انجام می‌شود. انجام این عملیات باعث بروز تغییراتی در سطح قالی می‌شود.

کلرینه کردن در pH قليايي

محلول(30-20) گرم بر ليتر كلر فعال تهيه شده، با آب پاش روي فرش ها پاشيده مي شود. عمليات بيل كشي بر روي فرشها موجب حركت هيپوكلريك به بخشهاي مختلف فرش و نفوذ بيشتر آن به درون پرزها مي شود. عمليات بيل كشي موجب افزايش راندمان فلس زدايي و افزايش بيشتر جلاي فرش می‌شود.

دليل ان حركت محلول هيپوكلريك روي فرش و تسريع واكنش هيپوكلريك با الياف است، از طرف ديگر خود لبه هاي تيز بيلچه موجب تراشيده شدن فلسهاي در حال تخريب توسط هيپوكلريك است. عمليات كلرينه كردن (10-5) دقيقه طول مي كشد. براي بعضي از فرشها كه با يك بار عمل كلرينه كردن براقيت مورد نظر حاصل نشود، عمليات كلرينه كردن تكرار مي شود.

یکی از خدمات قالیشویی قالی ماندگار، کلرینه کردن فرش از نوع دستباف و ماشینی است.

كلرينه كردن در  pHاسيدي

محلول رقيق اسيد سولفوريك بر روي فرش پاشيده شده و سپس محلول (10-5) گرم بر ليتر هيپوكلريت نيز روي آن پاشيده مي شود و عمل بيل كشي نيز براي تسريع فلس زدايي انجام مي شود . بعد از پايان عمليات فلس زدايي بايد هيپوكلريت فرشها با آب شستشو داده شده و توسط آب گير آب اضافي فرش گرفته شود. بعد از آبگيري فرشها در هواي آزاد و زير نور آفتاب خشك مي شوند. (اصلاحي در برخي از توليدات شركت سهامي فرش ايران اعمال مي گردد و فرشها پس از پايين آمدن از دستگاه دار با يك شور معمولي كاملا كهنه نما بوده و براي صادرات استفاده مي شود).

شستشوی قالی با کلسیم هیپوکلریت کلسیم به منظور کاهش اصطحکاک الیاف از طریق اصلاح سطح فلس های پشم افزایش می یابد اگر چه امکان صدمه شیمیایی به قالی زیاد بوده لیکن تراکم زیاد پرز در سطح قالی قسمت های داخلی آن را از آسیب جدی محفوظ می دارد. مشاهدات آزمایشگاهی نشان می دهد که الیاف پشم پس از عملیات با کلر دچار زبری می شوند.

اعمال نیروی مکانیکی در طی هر فرایند به افزایش تخریب سطحی الیاف پشم کمک می کند، همین طور که ممکن است طی عملیات قلیایی زدن، باقی ماندن قلیایی در قالی به مرور زمان پوسیدگی ایجاد می کند، بنا براین قالی در پایان عملیات با شامپو نرم کننده شسته، آب کشی و آبگیری می شود و در زیر نور آفتاب یا در اتاق گرم خشک می شود.